+420 277 270 770 Zavoláme vám zpět
Odpočinek, vypnutý telefon a minimální přístup ke všem vymoženostem. Představuje si tak ideální dovolenou? Pokud jste odpověděli ano, jste jedni z mála. Devadesát procent Čechů během dovolené preferuje nebo dokonce i vyžaduje přístup k internetu. Vyplývá to z průzkumu společnosti ESET a Seznam.cz.
Pro 17 % účastníků průzkumu je důležité, aby mohli být na dovolené online. Celkem 73 % dotázaných připojení k internetu vítá, ale není to ně prioritní a odpočinout si od internetového světa chce pouze 10 % účastníků průzkumu.
“Dlouhodobě sledujeme vzestupnou tendenci při používání zařízení s přístupem na internet během dovolené a je to logické. Hledáme restaurace, dopravní spojení, turistické informace a podobně. Pro určitou věkovou kategorii je rovněž důležité mít neustále k dispozici přístup na sociální sítě,“ hodnotí výsledky průzkumu Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.
Podle průzkumu se na dovolených uživatelé připojují nejčastěji přes chytrý telefon (70 %), méně přes notebook (34 %) a tablet (22 %).
Při používání internetu je vždy důležitá bezpečnost. Skoro dvě třetiny respondentů se během dovolené alespoň jednou připojí k veřejné Wi-Fi síti. Z nich však každý pátý uživatel nepoužívá žádný antivir.
Dalším rizikem je, sdílení fotografií na internetu v průběhu dovolené. Třetina dotázaných využívá internet v zahraničí převážně pro sdílení fotografií na sociálních sítí.
“Z pohledu bezpečnosti je sdílení zážitků přímo z dovolené problematické. Nehledě na to, že mnohé informace například o místě pořízení obrázku jsou umístěny přímo v souboru fotografie, rizikové je především chování uživatelů. Pokud takto potenciálním útočníkům na relativně veřejných sociálních sítích říkáme, že zkrátka nejsme doma, zvyšujeme tím riziko krádeže či vloupání“ upozorňuje Dvořák.
Překvapivým zjištěním také je to, že více než třetina dotázaných se během dovolené přihlásí k internetovému bankovnictví.
Fotografie je vhodné veřejně sdílet až po dovolené, nikoliv během ní. Pozornost věnujte rovněž tomu, kam nahráváte snímky vašich dětí. Neumísťujte je na veřejná úložiště, kde k nim má přístup kdokoliv a může fotografie zneužít.
K používání internetového bankovnictví přistupujte s rozmyslem. Pokud je to nutné, zkontrolujte si důvěryhodnost digitálního certifikátu stránky bankovnictví – nejčastěji v podobě zeleného zvýraznění či podbarvení adresního řádku prohlížeče. Pokud to vaše banka umožňuje, používejte dvoufaktorovou autentizaci.
Používejte kvalitní antivirové nástroje a to jak ve vašem přenosném počítači, tak i u vašeho tabletu či chytrého telefonu, využívají-li operační systém Android. Zvažte nástroje, které vám pomohou v případě ztráty či krádeže vašich zařízení.
2. 7. 2016
Pelhřimovská nemocnice nasadila ve svém radiodiagnostickém oddělení umělou inteligenci. Pomůže s vyhodnocováním...
26. 11. 2024
Společnost Personifi AI představila chytrý obojek, který má lidem umožnit mluvit se svými domácími miláčky. Zařízení...
19. 11. 2024
Společnost OpenAI navzdory rostoucím příjmům očekává, že bude až do roku 2029 fungovat se ztrátou. Důvodem jsou...
14. 11. 2024
Apple zavádí identifikaci firemního volajícího. Chce tak zvyšit soukromí uživatelů a pomoci při blokaci nevyžádaných...
Společnost Apple rozšířila svou službu Tap to Pay pro iPhony do dalších 5 zemí v Evropě. Nově ji mohou využívat i...
Zákazníci Vodafonu ve středu ráno zaznamenali výpadek sítě. Den na to se s výpadkem potýkalo i O2. Nefungoval...