+420 277 270 770 Zavoláme vám zpět
Světový den přístupnosti připadá letos právě na dnešek, 16. května. Jeho cílem je upozornit na překážky, se kterými se musejí každodenně potýkat lidé s různými typy omezení. Nadace Vodafone v posledních letech podporuje projekty, které znevýhodněným zlepšují životy. Jaké technologie pomáhají neslyšícím, nevidomým a lidem na vozíku?
„Je úžasné vidět skutečné situace, kdy technologie dokáží zkvalitnit život lidem se specifickými potřebami. Proto je naším posláním tyto projekty vyhledávat, rozvíjet a jako úspěšné je nabízet i do dalších 26 zemí, kde působí Nadace Vodafone, aby i tam měly tisíce lidí možnost žít a pracovat dle svých představ,“ říká místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone Adriana Dergam.
Mobilní aplikace Záchranka pomáhá lidem se zrakovým a sluchovým omezením a ulehčuje jim komunikaci se záchrannou službou.
Neslyšící v aplikaci zmáčknou tlačítko „nemohu mluvit“ a vyberou podle obrázku, co se jim stalo. Dispečink zdravotnické služby jim následně pošle zprávu s potvrzením vyslání sanitky.
Pro neslyšící vznikl také velmi užitečný cestovatelský průvodce Deaf Travel, díky kterému mohou na mapě videí najít výklad k určitému místu a dozvědět se informace, které by se by jim jinak mohl sdělit pouze průvodce.
Projekt Signslate má pak za cíl pomoci neslyšícím v situaci, kdy se potřebují domluvit s okolím. Aplikace nahradí tlumočníka při návštěvě banky nebo lékaře.
Aplikace Naviterier pomáhá nevidomým ve chvílích, kdy se vydávají na místo, kde ještě nebyli. Přesně jim popíše trasu, přechody pro chodce a směr dopravy.
Velkým pomocníkem je jim i speciální telefon BlindShell. „Nevidomým uživatelům nabízíme telefon s funkcemi smartphonu ale jednoduchých tlačítkovým ovládáním, speciálně vytvořeným ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých SONS,“ uvedl Jan Šimík, CEO a spolumajitel technologie.
Projekt Vozejkmap se zaměřuje na vozíčkáře a přináší jim kompletní informace o bezbariérovosti.
„VozejkMap vznikl proto, aby si vozíčkáři mohli sdílet data a podpořili tak odvážlivce, kteří se vydají do neznámých míst, aby si našli třeba nejbližší bezbariérové WC nebo restauraci. VozejkMap se osvědčil jako nepostradatelný rádce na cesty pro mnoho vozíčkářů,“ popisuje ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková.
Pacientům s roztroušenou sklerózou v Domově sv. Josefa zase pomáhá ústní myš firmy BENETRONIC.
„Největším přínosem je větší samostatnost jednotlivých pacientů. Díky MouthMouse dokáží ovládat různé přístroje ve svém okolí – dokáží si rozsvítit nebo pustit televizi. Díky propojení s počítačem a internetem mohou taky získat práci, což by bez tohoto zařízení nebylo možné,“ popisuje Barbora Vohralíková.
Všechny projekty navíc nabízí zájemcům možnost si technologie vyzkoušet. Stačí, když je přes jejich stránky zkontaktujete, a můžete se dozvědět, jak konkrétně pomáhají.
16. 5. 2019
Společnost Personifi AI představila chytrý obojek, který má lidem umožnit mluvit se svými domácími miláčky. Zařízení...
19. 11. 2024
Společnost OpenAI navzdory rostoucím příjmům očekává, že bude až do roku 2029 fungovat se ztrátou. Důvodem jsou...
14. 11. 2024
Vodafone odhalil vánoční nabídku, v rámci které rozdává třeba slevy na mobilní telefony, neomezené tarify, volání z...
13. 11. 2024
Apple zavádí identifikaci firemního volajícího. Chce tak zvyšit soukromí uživatelů a pomoci při blokaci nevyžádaných...
Společnost Apple rozšířila svou službu Tap to Pay pro iPhony do dalších 5 zemí v Evropě. Nově ji mohou využívat i...
Zákazníci Vodafonu ve středu ráno zaznamenali výpadek sítě. Den na to se s výpadkem potýkalo i O2. Nefungoval...