+420 277 270 770 Zavoláme vám zpět
21. století je stoletím měst. Dnes v nich žije kolem 4 miliard lidí a tato skutečnost vede k tomu, že samosprávy a vědecké a další instituce se zamýšlejí nad tím, jak život ve městech vylepšit. Chytré město je především „udržitelným městem”, jehož posláním je zvýšit kvalitu života městských obyvatel v celé řadě oblastí.
Jedná se například o využívání nových technologií a systémů pro řízení a rozhodování, strategické plánování, zlepšení kvality prostředí a spotřeby zdrojů a využití moderních technologií při správě a rozvoji města. Spadá do toho ale také péče o území, energetika, doprava, životní prostředí, vzdělávání, zdravotní a sociální péče a bezpečnost.
Chytrá města se začínají rozvíjet i v České republice, i když oproti světu stojíme teprve na začátku a týká se to jen několika měst. Praha přijala v souvislosti s přípravou na programovací období EU strategii SMART Prague 2014–2020, jedním z dalších projektů je Smart City Písek, který se snaží o zavedení moderních informačních technologií do každodenního chodu města. Hlavními partnery tohoto projektu jsou Město Písek, Technologické centrum Písek, Dopravní fakulta ČVUT Praha, Schneider electric CZ, E.ON a Česká spořitelna. Hlavní komunikační platformou projektu bude bezdrátová technologie IQRF, pomocí které by se měl zvýšit komfort obyvatel města Písek dynamickým ovládáním křižovatek, chytrým řízením veřejného osvětlení či navigačním systémem na veřejná parkoviště.
Koncept Smart Cities v různě modifikované podobě uplatňují při spolupráci s městy i velké společnosti, jako například IBM (Smarter Cities v rámci strategie Smarter Planet), Microsoft (City Next), ATOS (My City) a další. Zatím však spíše jinde ve světě než u nás.
EUROCITIES je sdružením evropských měst, do kterého se od svého založení v roce 1986 zapojilo více než 130 velkých evropských měst a dalších 40 partnerských měst a organizací, celkem z 35 zemí (z ČR jsou členem Brno, Ostrava, Plzeň a Praha). Tematické otázky jsou řešeny v hlavních skupinách nazývaných Forums. Z podnětu Manchesteru a dalších aktivních měst vznikla v roce 2009 další iniciativa, tak zvaná Zelená digitální charta, ke které se připojilo již 44 signatářských měst, mezi nimi i Praha. Charta zdůrazňuje úlohu měst a jejich vzájemné spolupráce při realizaci cílů podle priorit a politik EU v oblasti využití informačních a komunikačních technologií, energetické efektivity, kvality životního prostředí a ochrany klimatu.
Do roku 2050 se podle odhadů Evropské unie počet obyvatel žijících ve městech ještě zdvojnásobí. Narostou nároky na prostor, dopravu i na dodávky energií a města se proto budou muset připravit na výzvy, které s sebou tento vývoj přinese. Smart Cities tedy každopádně budou mít v dalším vývoji urbanismu zelenou.
14. 10. 2016
Vodafone doručil 20 tisíc zásilek ve vratných obalech. NEKOnečné BOXy mají neutrální uhlíkovou stopu už po šestém...
11. 4. 2025
dTest varuje před službami, které se prezentují jednorázovým poplatkem, ale následně strhávají měsíční platby. Jak...
3. 4. 2025
Německá softwarová společnost SAP překonala Novo Nordisk a stala se nejhodnotnější firmou Evropy. Pomohl jí růst...
29. 3. 2025
Britští vědci vytvořili technologii, která dokáže s vysokou přesností odhalit rakovinu kůže už v raném stádiu.
Společnosti O2 a TV Nova představily svou novou službu Oneplay, která oficiálně odstartuje už 10. března. Nhradí...
Vodafone představil přelomový set-top box. Kromě funkcí chytré televize nabídne i špičkové reproduktory, se kterým...