+420 277 270 770 Zavoláme vám zpět
Vodafone společně s Huawei vzbudili na IoT Foru 2016 zájem odborné veřejnosti prvním NB-IoT demo testem na českém trhu. Při testu, který je také jedním z prvních na světě, připojili IoT moduly pomocí technologie NB-IoT (úzkopásmový Internet věcí). Příprava na unikátní demo test probíhala několik měsíců.
Kromě vysílače k němu Vodafone potřeboval i speciálně upravené IoT moduly, které zabudoval do 3D modelu města pod parkovací místa. Pomocí autíček na dálkové ovládání a s využitím webové aplikace účastníkům názorně předvedl, jak bude možné si v budoucnu najít, rezervovat a zaplatit místo na parkování právě díky technologii NB-IoT.
Vodafone také představil své zahraniční IoT projekty a ukázal konkrétní řešení v oblasti Internetu věcí, které zákazníci už nyní na českém trhu využívají, například správu vozového parku nebo vzdálený monitoring a ovládání zařízení a strojů.
Ve společné globální síti Vodafone a Huawei je dnes do Internetu věcí připojeno již 41 milionu zařízení a téměř milión dalších přibývá každý měsíc. Spuštění NB-IoT bude mít zásadní dopad na jeho masivní rozvoj a rozšíření. K tomu je v této síti potřeba nasadit nový software i hardware. Společnosti pak budou na jaře 2017 připraveny na testování NB-IoT ve vybraných částech sítě. Mezi první země, které vyzkoušejí přednosti standardu Low Power Wide Area (LPWA) v komerčním provozu, budou na začátku roku 2017 patřit Německo, Irsko, Nizozemí a Španělsko. Koncem roku 2017 přibydou další země. Ve spolupráci Vodafone a Huawei by měla mít tato globální síť plné NB-IoT pokrytí v roce 2020.
NB-IoT představuje evoluci stávající infrastruktury, umožní připojit miliony zařízení každodenního života do Internetu věcí. Na jejím vývoji se podílely mezinárodní operátoři, dodavatelé modulů, IT řešení i výrobci koncových zařízení. Globálnímu rozšíření nahrává především její kompatibilita se standardy 3GPP (The 3rd Generation Partnership Project), i fakt, že k podpoře standardu NB-IoT se již přihlásilo více než 20 největších světových mobilních operátorů. Ti dohromady geograficky pokrývají více než 90 % trhu Internetu věcí.
Technologie NB-IoT je založena na standardech Low Power Wide Area (LPWA) a díky její nízké spotřebě a vysoké propustnosti se Internet věcí může masivně rozšířit. Podporuje řešení jak v průmyslu (např. v energetice, automobilovém průmyslu, strojírenství, zemědělství, atd.), zdravotnictví a v projektech chytrých měst, tak i v oblasti běžného života (monitorování a zabezpečení domácností, vozidel, domácích mazlíčků atd.). Mezi největší výhody patří výborná prostupnost signálu překážkami, signál se tak dostane i do sklepů nebo garáží, dále provoz na licencovaném frekvenčním pásmu zajišťujícím uživatelům spolehlivější a bezpečnější komunikaci, roaming, nízká spotřeba energie koncovými zařízeními (výdrž baterie až 10 – 15 let) a také jejich nízká cena.
5. 11. 2016
Vodafone doručil 20 tisíc zásilek ve vratných obalech. NEKOnečné BOXy mají neutrální uhlíkovou stopu už po šestém...
11. 4. 2025
Vodafone úspěšně otestoval rekordní přenosovou rychlost 400 gigabitů za sekundu na trase mezi Prahou a Ostravou...
10. 4. 2025
Vodafone spustil velikonoční soutěž. Až do 21. dubna si můžete zasoutěžit o praktické kuchyňské spotřebiče značky ETA.
8. 4. 2025
Britští vědci vytvořili technologii, která dokáže s vysokou přesností odhalit rakovinu kůže už v raném stádiu.
Společnosti O2 a TV Nova představily svou novou službu Oneplay, která oficiálně odstartuje už 10. března. Nhradí...
Vodafone představil přelomový set-top box. Kromě funkcí chytré televize nabídne i špičkové reproduktory, se kterým...